Pakiet badań

Pakiet badań

Przychodnia Dimedic.PL jest zarejestrowana w Rejestrze podmiotów medycznych (kod resortowy cz. V: 01)

Pakiet

Pakiet

Test przesiewowy na koronawirusa Sars-Cov-2 + przeciwciała IgG i IgM

Z usług przychodni Dimedic.PL skorzystać mogą wyłącznie pacjenci pełnoletni.

Nr katalogowy: 4856

Producent: Dimedic.pl

Konsultacja online

Badanie laboratoryjne

Cena pakietu

147,00 PLN

Informacje o pakiecie

Konsultacja online w wyspecjalizowanej i zarejestrowanej w Polsce przychodni telemedycznej Dimedic.PL wraz z testem przesiewowym oraz przeciwciałami IgG i IgM.

Przychodnia Dimedic.PL specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu COVID-19. Skorzystaj z pomocy naszych lekarzy, wybierając konsultację lekarską. Otrzymasz skierowanie na badanie laboratoryjne na podany adres email.

Jak wygląda przebieg konsultacji?

 1. Przejdź wywiad medyczny online, w którym odpowiedz na pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia. To zajmie od 2 do 10 minut.
 2. Zarejestruj się do przychodni i opłać wizytę lub badanie korzystając z bezpiecznych płatności.
 3. Jeśli masz niepokojące objawy porozmawiaj z lekarzem podczas telekonsultacji. Otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie jeśli lekarz uzna to za zasadne.
 4. Na podany adres e-mail otrzymasz skierowanie na badanie laboratoryjne. Wykonasz je w wybranym punkcie laboratoriów medycznych „Diagnostyka”. Wynik odbierzesz w Panelu Pacjenta przychodni Dimedic.PL.

Test na koronawirusa

Test składa się z dwóch wykonywanych po sobie badań, a mianowicie jest to:

 • test przesiewowy - to badanie serologiczne, sprawdzające obecność przeciwciał IgM oraz IgG w organizmie, które powstają na skutek ekspozycji na białka wirusa Sars-Cov-2;
 • badanie krwi na obecność przeciwciał IgM i IgG - podwyższony poziom przeciwciał klasy IgM może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym Covid-19. Podwyższony poziom przeciwciał klasy IgM oraz IgG może świadczyć o końcowym etapie toczącego się procesu chorobowego Covid-19. Natomiast wystąpienie tylko przeciwciał klasy IgG może oznaczać przechorowanie choroby Covid-19.

W pierwszej kolejności wykonywany jest test przesiewowy. W przypadku otrzymania wyniku dodatniego w teście przesiewowym, przeprowadzane jest badanie na klasę przeciwciał IgM, IgG (by sprawdzić fazę choroby Covid-19 - czy jest to faza aktywna czy przechorowanie).

Wskazania do testu na koronawirusa Sars-Cov-2

Test przesiewowy należy wykonać jeśli wystąpią objawy infekcji górnych dróg oddechowych, m.in.: duszności, kaszel czy ból gardła, a także gorączka czy zmęczenie. Ponadto badanie wskazane jest w przypadku kontaktu z osobą zakażoną.

Test serologiczny na koronawirusa warto wykonać profilaktycznie przed oraz po powrocie z urlopu, a także przed i po wycieczce zagranicznej. Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie go w takich sytuacjach, jak:

 • wizyta u osób z grupy ryzyka,
 • wizyta u osób z grupy ryzyka,
 • przyjęcie do szpitala.

Natomiast test identyfikujący klasę przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi Sars-cov-2 konieczny jest, gdy badanie przesiewowe wskaże wynik dodatni. Oznacza to toczący lub kończący się proces chorobowy. Konieczne jest określenie klasy przeciwciał, aby móc podjąć właściwe kroki leczenia.

Przeciwwskazania do wykonania testu na koronawirusa Sars-Cov-2

Nie podano przeciwwskazań do wykonania testu serologicznego na koronawirusa. Również nie ma żadnych przeszkód do wykonania badania krwi na obecność przeciwciał.

Należy jednak pamiętać, by testu na koronawirusa nie wykonywać zbyt wcześnie, gdyż może dojść do otrzymania nieprawdziwego wyniku. Warto takie badanie przeprowadzić co najmniej po 5 dniach od zauważenia u siebie nietypowych symptomów.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa Sars-Cov-2?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz środki ochrony osobistej (rękawiczki ochronne i maseczkę na twarz).

Co ważne, nie trzeba przychodzić na czczo na test serologiczny na koronawirusa. Przeciwciała IgG oraz IgM również nie wymagają przyjścia bez uprzedniego spożycia posiłku.

Warto mieć jednak na uwadze, aby badania przeprowadzić po 5-7 dniach od wystąpienia objawów, gdyż pozwoli to na zredukowanie otrzymania wyniku fałszywie ujemnego. W pojedynczych przypadkach może wystąpić wynik fałszywie dodatni spowodowany min. reakcją krzyżową na inne rodzaje koronawirusów.

Przebieg testu na koronawirusa Sars-Cov-2

Zarówno badanie przeciwciał na koronawirusa, jak i test przesiewowy wykonuje się z próbki krwi żylnej. Do obu badań wykorzystywany jest ten sam materiał badawczy. Wyniki będą gotowe najpóźniej następnego dnia od pobrania.

Wynik testów - przesiewowego oraz na przeciwciała IgM i IgG, dostępne będą na stronie diagnostyki. Szczegółowe informacje zostaną przekazane w punkcie pobrań. Pacjent otrzyma numer, który kolejno należy wprowadzić na stronie internetowej wraz z datą urodzenia.

Dodatkowo wynik będzie możliwy do sprawdzenia w panelu pacjenta w przychodni internetowej Dimedic.pl.

Postępowanie po teście na koronawirusa Sars-Cov-2

Wynik ujemny testu na koronawirusa - organizm nie jest zakażony koronawirusem, bądź jest to zbyt wczesny okres zakażenia, aby móc to sprawdzić. Brak przechorowania choroby Covid-19.

Dodatni test na koronawirusa - oznacza to zakażenie Sars-CoV-2. Po uzyskaniu takiego wyniku zostaną sprawdzone klasy przeciwciał IgG i IgM, których wynik pokaże aktywne lub przebyte zachorowanie na Covid-19. Dodatkowo w celu weryfikacji koronawirusa Sars-cov-2, zalecany jest test RT-PCR.

Schemat postępowania

Wynik testu:

 • Pozytywny - wykonanie kolejnego badania
  - IgM – faza aktywna choroby
  - IgG – przechorowanie choroby
 • Negatywny - Koniec diagnostyki

Warunki realizacji badania

 1. Wybierz rodzaj konsultacji z badaniem i rozpocznij kwestionariusz.

 2. Przejdź przez wywiad medyczny online.

 3. Uzupełnij swoje dane (są one niezbędne żeby móc wystawić skierowanie na badanie laboratoryjne).

 4. Jeżeli jesteś zdrowy i/lub nie masz żadnych niepokojących objawów, otrzymasz od razu skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

 5. Jeżeli masz jakieś objawy lub inne dolegliwości zdrowotne, to najpierw zostaniesz przekierowany do przychodni Dimedic.PL, gdzie odbędziesz konsultację z lekarzem i następnie otrzymasz skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

 6. Na stronie Diagnostyki możesz wyszukać najbliższy punkt pobrań i pójść do niego w godzinach przyjęć z otrzymanym skierowaniem (instrukcje jak się przygotować do badania są podane na skierowaniu).

 7. Wyniki badań będziesz mógł sprawdzić w panelu pacjenta w przychodni internetowej Dimedic.pl oraz na stronie Diagnostyki (instrukcje zostaną podane w punkcie Diagnostyki).