Pakiet badań

Przychodnia Dimedic.PL jest zarejestrowana w Rejestrze podmiotów medycznych (kod resortowy cz. V: 01)

Pakiet

Pakiet

Badanie przeciwciał przeciwko koronawirusowi - klasy przeciwciał IgG i IgM

Z usług przychodni Dimedic.PL skorzystać mogą wyłącznie pacjenci pełnoletni.

Nr katalogowy: 4865

Producent: Dimedic.pl

Konsultacja online

Badanie laboratoryjne

Cena pakietu

205,00 PLN

Informacje o pakiecie

Konsultacja online w wyspecjalizowanej i zarejestrowanej w Polsce przychodni telemedycznej Dimedic.PL wraz z badaniem przeciwciał IgG i IgM.

Przychodnia Dimedic.PL specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu COVID-19. Skorzystaj z pomocy naszych lekarzy, wybierając konsultację lekarską. Otrzymasz skierowanie na badanie laboratoryjne na podany adres email.

Jak wygląda przebieg konsultacji?

 1. Przejdź wywiad medyczny online, w którym odpowiedz na pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia. To zajmie od 2 do 10 minut.
 2. Zarejestruj się do przychodni i opłać wizytę lub badanie korzystając z bezpiecznych płatności.
 3. Jeśli masz niepokojące objawy porozmawiaj z lekarzem podczas telekonsultacji. Otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie jeśli lekarz uzna to za zasadne.
 4. Na podany adres e-mail otrzymasz skierowanie na badanie laboratoryjne. Wykonasz je w wybranym punkcie laboratoriów medycznych „Diagnostyka”. Wynik odbierzesz w Panelu Pacjenta przychodni Dimedic.PL.

Badania przeciwciał przeciwko koronawirusowi

Organizm w odpowiedzi na infekcję koronawirusem Sars-Cov-2, w zależności od fazy choroby wytwarza różne klasy przeciwciał. Można je zbadać poprzez badanie serologiczne, określające poziomy przeciwciał IgM oraz IgG, które często jest błędnie określane jako test na przeciwciała koronawirusa.

Podwyższony poziom przeciwciał klasy IgM może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym Covid-19, natomiast podwyższone wartości klasy IgM oraz IgG oznaczają końcowy etap toczącego się procesu chorobowego. Wystąpienie tylko przeciwciał klasy IgG sugeruje przechorowanie choroby Covid-19.

Jednak ostateczne potwierdzenie infekcji wymaga wykonania testu RT- PCR.

Wskazania do badań przeciwciał IgG i IgM

Badanie klas przeciwciał warto wykonać po dodatnim wyniku testu przesiewowego, aby określić fazę choroby lub fakt jej przechorowania, a także w przypadku wystąpienia objawów zakażenia górnych dróg oddechowych - duszności, kaszlu, bólu gardła oraz gorączki czy zmęczenia. Ponadto badanie wskazane jest w przypadku kontaktu z osobą zakażoną.

Test na przeciwciała przeciwko koronawirusowi warto wykonać profilaktycznie przed oraz po powrocie z urlopu, szczególnie zagranicznego. Dodatkowo zaleca się zbadanie przed:

 • wizytą u osób z grupy ryzyka,
 • uroczystościami rodzinnymi np. weselem czy komunią,
 • przyjęciem do szpitala.

Przeciwwskazania do badań przeciwciał IgG i IgM

Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do zbadania poziomu przeciwciał IgG oraz IgM.

Jednak należy pamiętać, że badanie powinno być wykonane:

 • po 5-7 dniach od pojawienia się objawów infekcji;
 • po 14 dniach od prawdopodobnego kontaktu z osobą chorą na Covid-19;
 • w dowolnym czasie u osób bez objawów.

Pozwoli to na zminimalizowanie uzyskania wyniku fałszywie ujemnego. W rzadkich przypadkach może wystąpić wynik fałszywie dodatni spowodowany m.in. reakcją krzyżową na inne rodzaje koronawirusów.

Jak przygotować się do badań przeciwciał IgG i IgM?

Badanie na przeciwciała przeciwko koronawirusowi nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być też na czczo. Jednak niezbędny jest dokument tożsamości oraz środki ochrony osobistej - maseczka na twarz oraz rękawiczki.

Przebieg badań przeciwciał IgG i IgM

Do badania niezbędna jest próbka krwi żylnej. Wynik testu uzyskuje się najpóźniej następnego dnia od pobrania.

Wynik testu na przeciwciała na koronawirusa dostępne będą na stronie Diagnostyki (www.wyniki. diag.pl).

Dokładna informacja dotycząca sprawdzania wyników zostanie podana w punkcie pobrań. Pacjent otrzyma numer, który kolejno należy wprowadzić na stronie internetowej wraz z datą urodzenia.

Ponadto wynik będzie możliwy do sprawdzenia w panelu pacjenta w przychodni internetowej Dimedic.pl.

Postępowanie po badaniu przeciwciał IgG i IgM

Podwyższony poziom przeciwciał IgM, niezależnie od wyniku badania przeciwciał w klasie IgG, może świadczyć o infekcji wirusem Sars-Cov-2. W takim przypadku, aby ostatecznie potwierdzić chorobę należy wykonać test PCR.

Dodatni wynik przeciwciał IgG oznacza przechorowanie Covid-19 i możliwe nabycie odporności na ponowną infekcję. Nie jest konieczna dalsza diagnostyka.

Natomiast brak przeciwciał z obu klas wskazuje na brak kontaktu z koronawirusem lub może być spowodowany zbyt wczesnym wykonaniem badania. To znaczy przed powstaniem wystarczającego poziomu przeciwciał.

Schemat postępowania

Wynik testu:

 • Pozytywny
  - Podwyższone IgM -> Możliwa choroba w fazie aktywnej
  (w celu potwierdzenia choroby konieczne wykonanie dodatkowego testu PCR)
  - Podwyższone IgG -> Przechorowanie choroby Covid-19
 • Ujemny wynik w obu klasach
  - Brak kontaktu z koronawirusem

Warunki realizacji badania

 1. Wybierz rodzaj konsultacji z badaniem i rozpocznij kwestionariusz.

 2. Przejdź przez wywiad medyczny online.

 3. Uzupełnij swoje dane (są one niezbędne żeby móc wystawić skierowanie na badanie laboratoryjne).

 4. Jeżeli jesteś zdrowy i/lub nie masz żadnych niepokojących objawów, otrzymasz od razu skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

 5. Jeżeli masz jakieś objawy lub inne dolegliwości zdrowotne, to najpierw zostaniesz przekierowany do przychodni Dimedic.PL, gdzie odbędziesz konsultację z lekarzem i następnie otrzymasz skierowanie do Diagnostyki na zakupione badanie (na swój adres e-mail).

 6. Na stronie Diagnostyki możesz wyszukać najbliższy punkt pobrań i pójść do niego w godzinach przyjęć z otrzymanym skierowaniem (instrukcje jak się przygotować do badania są podane na skierowaniu).

 7. Wyniki badań będziesz mógł sprawdzić w panelu pacjenta w przychodni internetowej Dimedic.pl oraz na stronie Diagnostyki (instrukcje zostaną podane w punkcie Diagnostyki).