Strona głównaPoradnikCo trzeci pacjent zaraził się koronawirusem w szpitalu lub przychodni

Co trzeci pacjent zaraził się koronawirusem w szpitalu lub przychodni

Co trzeci pacjent zaraził się koronawirusem w szpitalu lub przychodni

Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? W których miejscach należy zachować szczególną ostrożność lub unikać ich, o ile to możliwe? Niestety najbardziej zagrożone są placówki medyczne oraz domy i ośrodki pomocy społecznej.

Zakażenia SARS-CoV-2 w placówkach medycznych

Główny Inspektorat Sanitarny przeanalizował strukturę zakażeń w Polsce i okazało się, że niemal co trzeci pacjent, który zachorował na COVID-19, zaraził się w placówce służby zdrowia.

Zdaniem rzecznika GIS Jana Bondara służby sanitarne poznały już źródło zakażenia u 70% pacjentów chorych na COVID-19. Dane od chorych są zbierane w ramach tzw. dochodzenia epidemiologicznego. Z analizy dotychczasowych wywiadów wynika, że prawie w 30,1% przypadków do zakażenia doszło w szpitalu lub przychodni.

Zakażenia personelu medycznego

Chorymi byli nie tylko pacjenci, ale także personel medyczny placówek ochrony zdrowia. Według GIS co szósty potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce dotyczy właśnie pielęgniarek, lekarzy i ratowników.

Na początku kwietnia kwarantanną objęto ponad 4,5 tysiąca pracowników służby zdrowia, a 106 osób z personelu medycznego, z potwierdzonym koronawirusem, było w tym czasie hospitalizowanych. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki pochodzące z kwarantanny, to aż 35,5%.

Zachowanie dystansu środkiem bezpieczeństwa

W 27,8% do zakażenia doszło w trakcie tzw. transmisji poziomej w społeczeństwie, czyli gdy wirus został przeniesiony między mieszkańcami tego samego regionu, być może osiedla, bloku, czy między członkami rodziny. Dlatego przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i reguł kwarantanny jest tak ważne.

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie wśród osób pozostających w bliskim kontakcie (w odległości około 2 metrów) przez dłuższy czas. Do zarażenia dochodzi, gdy osoba chora kaszle, kicha lub mówi, a krople z jej ust lub nosa dostają się do powietrze, a wraz z nim w okolice ust, nosa, oczu zdrowej osoby.

Według ostatnich badań ludzie zarażeni, ale nie mający objawów, również odgrywają rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dlatego w profilaktyce zakażeń tak ważną rolę odgrywa dystans społeczny. Zakłada on zachowanie fizycznej -- dwumetrowej -- odległości między osobami, unikanie zgromadzeń i zatłoczonych miejsc.

W czasie epidemii każdy powinien ograniczyć bliski kontakt z osobami spoza gospodarstwa domowego -- tak w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.Niestety nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w zamkniętych placówkach, gdzie zachorowań jest coraz więcej.

Koronawirus w domu pomocy społecznej

Z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że 6,6% zakażeń wirusem SARS-CoV-2 stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej.

Zdaniem służb szczególnie trudna sytuacja jest m.in. na Mazowszu, gdzie prawie połowa pacjentów zaraziła się w szpitalu, a ponad połowa w domach pomocy społecznej. Na trudną sytuację podopiecznych tych placówek wskazuje także dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, który wraz z 324 organizacjami wysłał list do premiera i prezydenta z apelem o natychmiastową pomoc.

W liście pojawiają się informacje, że w związku z koronawirusem zagrożone jest zdrowie i życie ponad 150 tysięcy osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów przebywających w instytucjach opieki całodobowej.

Sygnatariusze listu wskazują na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, takich jak Hiszpania, Francja i Włochy, w których z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już kilka tysięcy mieszkańców domów i ośrodków pomocy społecznej.

„Jeśli podobny kryzys nawiedzi Polskę, umrzeć może nawet 1/3 mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, a zatem ponad 40 tysięcy osób z niepełnosprawnościami i seniorów" -- czytamy w apelu do premiera i prezydenta RP.

prev poprzedninastępny next

Organizatorzy

Partnerzy