Czym jest nowy koronawirus SARS-CoV-2 i dlaczego jest taki groźny?

W połowie grudnia 2019 r. w Chinach zdiagnozowano ognisko nowej choroby wywoływanej przez nieznany dotąd typ koronawirusa, nazwany potem SARS-CoV-2.Już 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19, alarmując o rosnącej liczbie przypadków zakażeń na całym świecie. Co dziś wiadomo o nowym koronawirusie SARS-Cov-2?
Początek pandemii koronawirusa – gdzie się zaczęła?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), powołując się na chińskie raporty medyczne, uznała, że 8 grudnia 2019 roku w 11-milionowym mieście Wuhan, w prowincji Hubei, odnotowano pierwszy na świecie przypadek pacjenta z ostrym zespołem oddechowym, wywołanym przez niezidentyfikowany do tej pory u ludzi rodzaj koronawirusa.
Na przełomie 2019 i 2020 roku liczba zachorowań rosła lawinowo. Władze chińskie poinformowały WHO, że testy laboratoryjne wykluczyły u pacjentów SARS-CoV, MERS-CoV, grypę, ptasią grypę, adenowirusa i inne powszechne patogeny układu oddechowego.
Okazało się, że chorobę wywołuje koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej, nazwany potem SARS-CoV-2 (skrót od ang. severe acute respiratory syndrome coronavirus_2_).
Pierwszy europejski przypadekzdiagnozowano we Francji 24 stycznia 2020 r.
Co wiadomo dziś o wirusie, który skłonił WHO doogłoszenia 11 marca pandemii COVID-19?
Koronawirusy – czym są i skąd się biorą?
Koronawirusy są dużą, znaną rodziną wirusów wywołujących rozmaite choroby układu oddechowego, od zwykłych przeziębień po cięższe przypadki takie jak MERS (pojawił się po raz pierwszy w 2012 roku) i SARS (pojawił się w 2002 roku).
Naukowcy znają obecnie siedem różnych koronawirusów. Według posiadanej wiedzy, zaobserwowali oni, że średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi.
Pierwsze wzmianki o ludzkich koronawirusach pochodzą z lat 60. XX wieku, kiedy to udało się wyizolować i opisać dwa patogeny – HCoV-229E oraz HCoV-OC43.Kilka znanych koronawirusów krąży u ptaków i ssaków, wywołując u nich choroby układu oddechowego, nerwowego, narządów wewnętrznych czy układu pokarmowego. Za naturalnych gospodarzy tych wirusów są uznawane między innymi nietoperze.
Po badaniach genetycznych nowego wirusa okazało się, że ma on kod genetyczny zbieżny z kodem koronawirusów występujących u nietoperzy z okolic Wuhan aż w 95 procentach, a w 99 procentach – do kodu genetycznego ssaków zwanych łuskowcami.
Koronawirus zespołu oddechowego (MERS-CoV) jest przenoszony na ludzi z wielbłądów, a koronawirus zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV-1, powszechnie nazywany do tej pory wirusem SARS) jest przenoszony z kotów na ludzi.
Do czego potrzebna jest wiedza o pochodzeniu koronawirusa SARS-CoV-2?
Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem RNA, który jest osłonięty tłuszczową błoną. Ta lipidowa osłona jest niewrażliwa na zwykłe mydło czy preparaty do dezynfekcji, dlatego tak ważne jest częste mycie rąk przez co najmniej 30 sekund i przecieranie dotykanych codziennie przedmiotów.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie płynów dezynfekujących na bazie alkoholu (alkoholu 60-70-procentowy). Te środki ostrożności pozwolą wyeliminować wirusy, które mogą znajdować się na rękach i następnie przedostać się do organizmu po dotknięciu oczu, ust lub nosa.
Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się droga kropelkową. Istnieją jedynie pojedyncze doniesienia naukowe wskazujące na to, że nowy wirus może się przenieść z człowieka na człowieka drogą fekalno-oralną. W związku z tym ryzyko zakażenia koronawirusem poprzez kontakt z wodą na basenie, z którego korzystały osoby zakażone jest niewielkie.
Koronawirus SARS CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, której okres inkubacji może wynosić od 1 do nawet 14 dni (według ostatnich badań modelowych).
Najczęściej występującymi objawami są:
- gorączka (87,9%);
- suchy kaszel (67,7%);
- zmęczenie (38,1%);
- produkcja plwociny (33,4%);
- duszność (18,6%);
- ból gardła (13,9%);
- ból głowy (13,6%);
- bóle mięśni lub bóle stawów (14,8%);
- dreszcze (11,4%);
- nudności lub wymioty (5,%)
- przekrwienie błony śluzowej nosa (4,8%);
- biegunka (3,7%).
Około 80% przypadków COVID-19 w Chinach miało przebieg bezobjawowy lub objawy zbliżone do przeziębienia. 13,8% przypadków miało cięższy przebieg, a u 6,1% zdiagnozowano niewydolność oddechową, wstrząs septyczny i niewydolność wielu narządów.
Najciężej chorobę przechodzą osoby powyżej 60. roku życia, osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, przewlekłą choroba układu oddechowego i nowotworami. Gorzej COVID-19 znoszą też mężczyźni niż kobiety.