Strona głównaPoradnikKogo dotyczy kwarantanna podczas pandemii koronawirusa?

Kwarantanna w czasie koronawirusa. Poznaj zasady i kary za złamanie

Kogo dotyczy kwarantanna podczas pandemii koronawirusa?

Od 15 marca 2020 r. kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich osób powracających z zagranicy. Przez dwa tygodnie muszą one przestrzegać kilku zasad, które mają ochronić innych przed ryzykiem zakażenia nowym koronawirusem. Za złamanie zasad kwarantanny grozi kara – do 30 tysięcy złotych.

Czym jest kwarantanna domowa?

Kwarantanna domowa nakładana jest na zdrowe osoby, które miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Jako niebezpieczny kontakt określa się jako:

  • bezpośredni kontakt z chorym;
  • kontakt w odległości mniejszej niż dwa metry przez ponad 15 minut;
  • rozmowę twarzą w twarz z zakażonym przez dłuższy czas;
  • sytuacje, kiedy osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów, a także gdy mieszka w tym samym gospodarstwie domowym lub w tym samym pokoju hotelowym.

Od 15 marca kwarantanna jest obowiązkowa także dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy. Jest to decyzja administracyjna nakładana przezpaństwowego, powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego na okres 14 dni od dnia kontaktu z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Najczęściej odbywa się ona w domu, ale jeśli ktoś wraca z zagranicy i nie ma takiej możliwości, musi pozostać w ośrodku wskazanym przez służby sanitarne.

Jakie są zasady kwarantanny?

W trakcie odosobnienia nie wolno opuszczać miejsca kwarantanny ani spotykać się z innymi osobami. Nie można wychodzić nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. Natomiast konieczne jest telefoniczne udzielanie informacji o stanie zdrowia pracownikom Sanepidu, a także poinformowanie pracodawcy o kwarantannie.

Trzeba także dbać o podstawowe zasady higieny, czyli często myć ręce, unikać dotykania oczu i ust, myć lub dezynfekować dotykane powierzchnie, podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.

Gdy nagle w czasie kwarantanny pojawią się symptomy choroby (gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem), trzeba niezwłocznie poinformować lub zgłosić się do jednej z poniższych placówek:

  • stacji sanitarno-epidemiologicznej,
  • oddział zakaźny,
  • oddział obserwacyjno-zakaźny szpitala.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kwarantanny

Narodowy Fundusz Zdrowia, który prowadzi bezpłatną infolinię (800 190 590), zebrał najczęściej zadawane pytania, które dotyczą zasad przebywania w kwarantannie.

Czy podczas kwarantanny może dojść do kontroli policji?

Tak, policja sprawdza, czy osoby objęte kwarantanną jej przestrzegają. Jeśli takiej osoby nie ma w domu, zostanie ona ukarana mandatem karnym w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Po ilu dniach koronawirus daje widoczne objawy?

Okres od zakażenia pacjenta do wystąpienia u niego objawów waha się pomiędzy jednym a czternastoma dniami. Najczęściej jest to około pięciu dni. Jednak u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować.

Czy za wyjście z domu podczas domowej kwarantanny grozi kara finansowa?

Tak, jeśli osoba, która jest objęta domową kwarantanną, nie będzie w domu w czasie kontroli policji, zostanie ukarana mandatem karnym w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych.

Czy wszystkie przychodnie udzielają teleporad?

Wykaz placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które udzielają teleporad medycznych, znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Godziny konsultacji telefonicznych ustalają placówki POZ.

Z wizyty na odległość mogą również skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym.

Czy można wezwać karetkę?

Tak, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Należy pamiętać o przekazywaniu pełnych i prawdziwych informacji o swoim stanie zdrowia i nie zatajać informacji o objawach, takich jak gorączka, kaszel, ból głowy, osłabienie, duszność.

Ratownicy muszą też wiedzieć, czy pacjent w ostatnim czasie przebywał za granicą lub miał kontakt z osobą zakażoną. Wszystkie te informacje powinny być przekazane już podczas rozmowy z dyspozytorem numeru alarmowego.

Czy odbywają się planowe zabiegi w szpitalach?

Zaleca się, aby placówki ograniczyły do niezbędnego minimum lub czasowo zawiesiły planowe świadczenia. Należy skontaktować się ze szpitalem, w którym jest zaplanowany zabieg, aby uzyskać informację, jakie decyzje zostały podjęte.

Jeśli ze względu na koronawirusa szpital zawiesił planowe świadczenia, wyznacza pacjentom nowe terminy zabiegów. Natomiast jeśli szpital planowo wykonuje zabiegi, pacjent musi rozważyć, które ryzyko przeważa: ryzyko związane z brakiem wykonania zabiegu w danym terminie czy ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Jeśli pacjent nie zdecyduje się na zabieg w zaplanowanym terminie, powinien go odwołać i poprosić o wyznaczenie innego terminu. Może się zdarzyć, że będzie to termin odległy.

< poprzedninastępny >